Beşamel Soslu Türlü

Bazen evde çeşitli sebzelerden azar azar dolapta kaldığı olur. İşte bu tarif bu durumlar için. Ben birer adet kabak, patlıcan ve patates ile yaptım. Siz daha da zenginleştirebilirsiniz.

Sebzeler soyulup küp küp doğrandıktan sonra ayrı ayrı kızartılır. Sebzeleri kızarttıkça havlu kağıdın üzerine alırsanız fazla yağı havluda kalır. Daha sonra sebzeler karıştırılıp güveç kaplarına pay edilir.
Ayrı bir tencerede tereyağ eritilip 1-2 yemek kaşığı un ile kavrulur. Süt ve tuz da ilave edilerek kaynatılır. (Bu beşamel sosun miktarını ikram edeceğiniz kişi sayısına göre ayarlayabilirsiniz. Ben sadece iki güveç yaptığımdan az hazırladım.)
Kuş başı etleri, tas kebabı tarifindeki gibi pişirdim ve güveç kaplarına paylaştırdım ama siz arzu ederseniz sadece düdüklüde haşlayabilirsiniz. Beşamel sos, güveç kaplarındaki sebzeli etli karışımın üzerlerine dökülür.
Kaşar peyniri rendesi de serpilip 200 derecelik fırında kaşarlar eriyip kızarana kadar pişirilir.
Tarif Merve’nin blogu, Hobiriks‘den..

“Beşamel Soslu Türlü” için 5 cevap

  1. Meldacım ben bu Ramazan Merve ‘de 2 kez bu yemeği yeme şansına sahip oldum. Gerçekten çok nefis ve bereketli bir yemek. Güveç kapların da çok hoşmuş.

  2. teşekkür ederim sevil ve ebru.. güveç kaplarını yıllar önce teyzem anneme hediye etmişti, yanılmıyorsam paşabahçe’den alınmış olmalılar. bende üç tane var. hatta bu yemeği yaparken 12’ye tamamlasam diye düşündüm 🙂 ama hala satılıyor mu bilmiyorum.

    teşekkür ederim seda abla 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir