11. gün – Zeytinyağlı Bamya

Bugün anneannemden bir tarifle karşınızdayım. Fotoğrafı Ramazan’dan bir kaç gün önce çekmiştim, bugün ayrıntılarıyla tam tarifi kendisinden aldım. Bamya sevmeyen biri olarak tarif hakkında yorum yapamayacağım ama anneannem zeytinyağlıların ustasıdır desem yeterli olur herhalde.

1 kilo bamyanın tepeleri koni şeklinde kesilerek ayıklanır ve yıkanır.
1 tane domates sonuna kadar kesilmeden dörde bölünür. Yani sadece domatesin ortasını açmış olacağız. Soğan bütün olarak bu domatesin ortasına yerleştirilip bu ikisi yayvan bir tencerenin ortasına oturtulur.
– Bamyalar tencerenin en dışında kalacak şekilde, şapka kısımları da dışarı doğru olmak suretiyle domatesin etrafına üstüste dizilir. Domatesin etrafında kalan boşluğa ufak şekilde olan bamyalar dizilir.
1 tane domates de rendelenip bamyaların üzerine gezdilir.
1 tane kesme şeker, tuz, yarım su bardağı zeytinyağ ve 1 su bardağı su da ilave edilip kısık ateşte tencerenin kapağı kapalı olarak suyunu çekip yağına inene kadar pişirilir.
– Soğuduktan sonra düz bir tabağa ters çevrilerek servis edilir.

“11. gün – Zeytinyağlı Bamya” için 7 cevap

  1. ay nasıl muntazam duruyorlar, tencereden aktarırken de bozulmamış, şahane görünüyor, ki severim de bamyayı 🙂 ellerinize sağlık…

  2. Bambayayı çoğu arkadaşım sevmez ama ben bayılırım , bu tarife göre yapılanlara muhakak sevmeyen arkadaşlarım bile bayılacaktır

  3. bamyayı ben de çok severim, çok da güzel bir servis olmuş. ancak bana göre bu tarifin limonu eksik. Konyalı biri olarak limonsuz bamya olmaz derim. çünkü bamyaya limon atılmazsa suyu süner. bilgilerinize.

  4. gerçekten orjinal bir tarif, bu şekilde eski ve denenmiş tarifleri paylaştığınız için teşekkürler!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir