Kahvaltı & Kumpir

Yolculuğa çıkmadan önce hazırladığım bir kahvaltı sofrasının fotoğraflarını kahvaltı etkinliği için çekmiştim. Etkinlik vakti dolduğu için yayınlamayı düşünmüyordum ama belki bu hafta sonu kahvaltılarınız için fikir olur diye yayınlıyorum. Sofrada kahvaltılıklara ek olarak arpa şehriyeli salata, maydonozlu yumurta, kumpir ve annemin yaptığı patlıcan kızartması vardı. 

KUMPİR

(bu tarifin malzemelerini ölçüyle vermiyorum, kendi zevkinize ve ikram edeceğiniz kişi sayısına göre ayarlayabilirsiniz.)

MALZEMELER

patates
kaşar peynir (hem üzeri hem de içi için)
tereyağ
süt
toz kırmızı biber
karabiber
tuz
kuru nane
turşu
zeytin
sosis
haşlanmış bezelye
süslemek için;
ketçap-mayonez

YAPILIŞI

Patatesler soyulup gelişigüzel doğrandıktan sonra tuzlu suda haşlanır. Suyu süzüldükten sonra ezilirken içine bol kaşar peynir rendesi, tereyağ ve süt ilave edilir. Ben büyük dikdörtgen borcam için 1 büyük çay bardağı kadar süt kullandım. Patatesin içine toz kırmızı biber, karabiber, kuru nane ve tuz ilave edilir. Daha sonra doğranan turşu, sosis, zeytin ve haşlanmış bezelyeler de patatese ilave edilip karıştırılır. Bu karışım fırın kabına yayıldıktan sonra üzeri rendelenmiş kaşar ile kaplanıp fırında kaşarlar eriyene kadar bekletilir. Servis sırasında arzuya göre ketçap ve mayonezle süslenir.