7. gün – Mantarlı Et Sote

İftar öncesi acele ile çektiğim bu fotoğrafı, hiç içime sinmese de şimdilik bu tarife ekliyorum. Çünkü fotoğrafını görmediğim bir reçeteyi uygulamaya ben pek cesaret edemiyorum. Sizlerin de öyle düşüdüğünü tahmin ettiğimden, tekrar pişirip fotoğraf çekene kadar bu görüntüyü sunuyorum.

Aslında bugün arkadaşım Emel’in harika sofrasına konuk oldum, fakat fotoğraf makinamı evde unuttuğum için sizlerle paylaşamıyorum.

Bu arada, yazıya hep olumsuzlukları anlatarak başladığıma bakmayın, mantarlı et sote olumlu tepkiler alan bir yemek oldu. İftar sofralarına çok yakıştırdığım bir tarif, umarım beğenirsiniz.

MALZEMELER

750 gr. dana kuşbaşı
2 paket mantar (bir paket yaklaşık 300-400 gr. oluyor)
1 kuru soğan
2-3 domates
2 sivri biber
1,5 – 2 yemek kaşığı biber salçası
sıvıyağ
tereyağ
tuz, karabiber

YAPILIŞI

Etleri yıkayıp, tereyağ ile birlikte teflon yüzeyli yayvan bir tencerede kapağı kapalı bir şekilde, hiç su koymadan pişirin. Etler kendi saldığı suyu çekinceye kadar kısık ateşte pişirmenizi tavsiye ediyorum. Biraz uzun sürüyor ama bu şekilde et çok daha yumuşak oluyor. Tuzu en son ekleyin çünkü etlerin sertleşmesine sebep oluyor.
Ayrı bir tavada, rendelenmiş soğan sıvıyağda sotelenir. Doğranan domates, biberler ve salça da eklenip birlikte pişirilir. Yıkanıp doğranan mantarlar da tavaya alınıp mantarlar biraz sönünceye kadar pişirilir. Tuz ve kararbiber de ilave edilir. (mantar çok olduğu için doğrarken kararmaması için, doğradıklarınızı limonlu suda bekletebilirsiniz.)
Daha sonra etler de tavaya alınıp hepsi birlikte mantarların suyuyla biraz daha pişirilir.
Patates püresi ile beraber servis etmenizi öneririm.

Bu yemeği ayrıca fıstıklı pilavla servis ettim. Normal pirinç pilavını yaparken kavurma işleminin son bir kaç dakikasında antep fıstıklarını tencereye atıp kavurmaya devam ettim. Sonrasında suyunu ekleyip, demlenmeye bıraktım.