Zeytinyağlı Barbunya

Bugün misafirlerim için hazırladığım akşam yemeği sofrasından, zeytinyağlı barbunya… Annem gelirken yapıp getirmiş. En kısa zamanda ben de denemek istiyorum çünkü çok lezzetli oluyor.

MALZEMELER
1 kg. barbunya
havuç
domates
kuru soğan
1 diş sarımsak
biber salçası
zeytinyağ
3 kesme şeker
tuz
süslemek için;
maydonoz

YAPILIŞI
Barbunyalar ayıklanıp haşlanır* ve çıkan kara suyu süzülür. Ayrı bir tencerede rendelenmiş soğan, sarımsak ve sıvıyağ biraz kavrulur. Doğranmış havuçlar, rendelenmiş domates ve biber salçası da buna ilave edilip biraz daha kavrulur. Barbunyalar da bu karışıma ilave edilip üzerini aşacak kadar su konur. Tuz ve şeker de eklenip kısık ateşte havuç ve barbunyalar yumuşayana kadar pişirilir. Yemek buzdolabına hiç girmeden kendi tenceresinde soğuması beklenip öyle servis tabağına alınır. Üzeri de maydonoz yapraklarıyla süslenir.

*Biz barbunyaları yazın sonunda bolca alıp ayıkladık ve kaynar suda biraz haşladık. Daha sonra buzdolabı poşetlerine birer pişirimlik pay ettik. İçlerine domatesler de doğrayıp derindondurucuya kaldırdık. Kışın da bu barbunyaları pişirirken tekrar haşlamamıza gerek kalmıyor. Hemen kavrulmuş soğana ilave ederek pişiriyoruz.

Soframdan bir görüntü;