Bükme

Bükme; buram buram haşhaş kokan çıtır çıtır bir Afyon böreğidir. Rahmetli babaannemin elinden yerdim şimdi de halam yapıyor. En son yaptığında haşhaşı ezilmiş haliyle bulamayıp tohumlarını kavurup, dövüp öyle yaptı ama esası macun gibi ezilmiş haliyle yapılanıdır.


İki tepsilik ölçü ye göre; 2 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 yumurta ve aldığı kadar un ile mantı hamuru gibi bir hamur yoğurulur. Hamur 4 bezeye ayrılır ve yarım saat dinlendirilir. Bezenin biri börek yufkası kadar ince açılır. Yağla iyice akıcı kıvama getirilen haşhaş yufkanın her tarafına sürülüp şekildeki gibi katlanır. Sonra ikinci yufka açılır, haşhaşı sürülür, bohça haline getirilen diğer yufka ortasına konulur, tekrar bohça yapılır. Geriye kalan diğer iki yufkada da bu işlem tekrarlanır. Böylece iki tane çiftli bohça elde edilir. Bunlar 9’a veya 12’ye kareler halinde kesilir. Merdaneyle açılıp içine hazırladığımız mercimekli iç* konur ve şekildeki gibi kapanır. Kızgın fırında güzelce pişirilir.

İstenirse peynirli harç konur, kenarları pide gibi kıvrılır, bunun adı da Afyon’da ağzı açıktır.

*İç malzemesi için;
İki su bardağı yeşil mercimek , üzerini iki parmak geçecek kadar suyla haşlanır iyice pişince tuz ve kara biber eklenir.